O czym będzie ten artykuł? Jak sprawić, aby z wyglądu nie przypominać kształtu idealnego czyli kuli.
Natalia w dzieciństwie borykała się z za małymi rajstopkami, w które wciskała ją mama. Krzysiek jeszcze 2-3 lata temu ważył więcej o około 20 kg. Co się zmieniło? STYL ŻYCIA. Nie chodzi tu jedynie o sport. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów ogromnie ważna jest dieta. I nie mamy tu na myśli głodówki, czy sposobów odżywiania, które publikowane są na łamach kolorowych czasopism. Wg słownika PWN dieta to nic innego jak „system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu”. To właśnie potrzeby organizmu są tu szalenie istotne. Jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy, nie ćwiczysz i nagle zaczniesz uprawiać sport – nie jedz więcej niż dotychczas – organizm przyzwyczajony do danej ilości paliwa (kalorii / węglowodanów) będzie musiał włożyć więcej pracy, aby funkcjonować. W dużym uproszczeniu – to, czego nie dostarczysz mu w posiłkach, pobierze z tkanki tłuszczowej.
Co zrobić, aby schudnąć?
Jeść rozsądnie i ćwiczyć, wystarczy 2-3 razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia aerobowe. Dla osób z nadwagą nie polecamy biegania, zbytnio obciąża stawy, basen i rower są zdecydowanie lepsze 🙂 Jeśli chcesz biegać – najpierw schudnij, inaczej szybko odwiedzisz ortopedę.
Nie napiszemy tu, co dokładnie jeść. Uzależnione jest to bowiem od tego, jak pracujesz, ile się ruszasz, co lubisz jeść, a czego nie włożysz do ust. Najważniejsze jest to, aby rozsądek zwyciężył z zachciankami. Ważne jest to, aby nie dopuścić do tego, by być głodnym. Jeśli to zrobisz – zjesz więcej niż potrzebujesz, bo informacja o tym, że zjedliśmy, trafia do mózgu po około 20 minutach! Aby do tego nie dopuścić, jedz co około 3 godziny, a ostatni posiłek nie później niż 2 godziny przed snem. Ogromnie istotne jest też to, aby nie rezygnować ze śniadań, godzinę po przebudzeniu nasz metabolizm pracuje jak szalony, jeśli chcesz zjeść coś bardziej kalorycznego – lepiej zrobić to właśnie rano… a po około 2 godzinach iść na trening (jeśli nie musisz być wtedy w pracy).
Co jeść przed i po treningu?
Przed wysiłkiem fizycznym – węglowodany. Podczas ćwiczeń organizm musi mieć siłę do działania. Naszą propozycją zbilansowanego posiłku jest domowy „chińczyk” – ryż, warzywa i mięso (jeśli smażone to na oliwie z oliwek). Po treningu – białko, dużo białka. To właśnie ono buduje nasze mięśnie. Może to być ser biały czy ryba. Jak po ćwiczeniach poczujesz zmęczenie i zalegniesz przed telewizorem – zamiast popcornu wybierz marchewkę lub drobno posiekaną kapustę.
W pierwszych tygodniach odchudzania waga zaczyna spadać, następnie się zatrzymuje i nie odnotowujemy jej spadku. To normalne, ważne jest to, aby w tym czasie się nie poddać i nadal nad sobą pracować. Jak przetrwamy tę fazę odchudzania – efekt murowany!
W tym całym szaleństwie odchudzania pamiętać należy o dwóch rzeczach – dieta, którą wprowadzamy, musi być zbilansowana tak, aby mogła być elementem STAŁEGO STYLU ŻYCIA. Kolejną, naszą ulubioną, kwestią jest „staropolskie powiedzenie” – MIĘŚNIE WAŻĄ WIĘCEJ NIŻ TŁUSZCZ! I tego się trzymajmy! 🙂
Powodzenia!