Czy gminni (miejscy) radni mają kontakt z wyborcami ? Czy mieszkańcy mają możliwość spotkać się z nimi, żeby przedstawić swoje problemy ? Czy dyżury radnych to dobre rozwiązanie ?
Dyżur – dobre rozwiązanie ?
Kandydaci na radnych na pewno mają kontakt z wyborcami, a co po wyborach ? Różnie. Niektórzy radni organizują spotkania i dyżury, inni udostępniają swój numer telefonu lub adres e-mailowy, a jeszcze inni utajniają się całkowicie. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem są dyżury radnych. Wyborca może krępować się zawracaniem głowy radnemu, ale gdy wie, że o danej godzinie może go zastać na dyżurze, te obawy mijają. Inna sprawa to frekwencja na takich dyżurach. Różnie z tym bywa. Myślę jednak, że nawet jeśli przyjdzie tylko jedna osoba, to warto czekać.
Na stronach internetowych gmin powiatu legionowskiego nie jest łatwo znaleźć informacje o dyżurach radnych. Trzeba się trochę natrudzić. Co wynika z informacji znalezionych na tych stronach w grudniu 2013 r. ? Wynika, że mniej niż połowa radnych (44 %) pełni dyżury.
Jabłonna
Przewodniczący rady gminy Kowalik oraz radne Czyżewska i Gontarska pełnią dwa dyżury w miesiącu. Część radnych spotkamy raz w miesiącu: Saks, Zwierzchlewska, Gałecka, Zieliński, Garbaczewski. Pozostali radni są tylko „na telefon”: Grzybek, Jezierska, Kubalski, Lindner, Majewska, Świątko, Wodzyński. Podsumowanie: 53 % radnych pełni dyżury
Legionowo
Wszyscy legionowscy radni pełnią dyżury. Wyborcy mają możliwość spotkać ich w biurze Rady Miasta. Najczęściej (1-2 razy w miesiącu) dyżurują radni Klejment, Brański i Pachulski. Rzadziej można zastać radnych: Korysia, Dziedzica, Łaniewską, Michalskiego, Piętkę i Zaklikę (2 razy na pół roku). 1 raz na pół roku spotkamy radnych: Borkowską, Bogucką, Głażewskiego, Jeziak, Kiełbasińskiego, Lewandowskiego, Luzak, Płaciszewskiego, Topczewskiego, Zawadę i Żuchowskiego. Podsumowanie: 100 % radnych pełni dyżury.
Nieporęt
Na stronie urzędu gminy znalazłem informację tylko o dyżurze przewodniczącego rady Woźniakowskiego. Przyjmuje raz w tygodniu, ale spotkanie z nim wymaga wcześniejszego uzgodnienia. Nie ma informacji o dyżurach radnych: Grześkiewicz, Kaim-Zajączkowskiej, Kamińskiego, Kawki, Koperskiego, Madeja, Olechowskiego, Oszczyka, Pietruchy, Pisarka, Rembelskiego, Sołtys, Wiśniewskiego i Wojciechowskiego. Być może ci radni pełnią dyżury, ale informacji o tym na stronie urzędu nie znalazłem. Podsumowanie: 7% radnych pełni dyżury.
Serock
Raz w miesiącu wyborcy mogą się spotkać z radnymi: Borkowskim, Dubiel, Matuszewską, Oktabą i Szajdą. Radny Tyka podał swój numer telefon. Na stronie urzędu nie znajdziemy terminów dyżurów ani numerów telefonów do radnych: Lutomirskiego, Bilińskiego, Gryc, Kaczmarskiej, Kopki, Krzyczkowskiego, Skośkiewicza, Woźnickiej i Zmijewskiego. Podsumowanie: 33 % radnych pełni dyżury.
Wieliszew
W Wieliszewie dyżuruje tylko przewodniczący rady Fabisiak (1 raz w tygodniu). Na stronie urzędu nie znajdziemy informacji o dyżurach radnych: Bieńkowskiego, Borzewskiego, Cieślińskiego, Donat, Kwiatkowskiej, Kucińskiego, Przybysza, Miętka A., Miętka Ł., Snopka, Sołtysa, Wojciechowskiego, Zbrocha i Zezonia. Są natomiast podane telefony do wszystkich radnych. Podsumowanie: 7% radnych pełni dyżury.