A w UMiG Serock na bogato….

Pieniądze

Szukam pracy w UMiG Serock. Najchętniej jako kierownik. Czegokolwiek.

Większość z nas, a na pewno znakomita większość, pracuje. Pracujemy, a za wykonaną pracę otrzymujemy wynagrodzenie. Czasami pracujemy mniej, czasami więcej, ale zawsze staramy się wykonywać powierzone nam obowiązki jak najlepiej. Za tę właśnie pracę otrzymujemy wynagrodzenie. Za wykonanie powierzonej nam pracy. Czy często zdarza się Państwu, że pracodawca poza uzgodnionym wynagrodzeniem wypłaca Państwu coś w rodzaju bonusu… zupełnie za nic, nie trzeba się wykazać, nie trzeba robić nic ponad obowiązki … ot tak… po prostu, bo ma gest (cóż, łatwo mieć tzw. gest, jak się nagradza nie za swoje). Zaryzykuję i odpowiem za Państwa…. Nie za często, a już na pewno zdecydowanie i bezapelacyjnie za rzadko. A są wśród nas pewnie i tacy, obawiam się, że nawet całkiem sporo, którym nie zdarzyło się to nigdy bądź zaledwie raz czy dwa.

Ano właśnie… a w Serocku, w tutejszym UMiG, nagroda pieniężna dla pracownika, wykazywana oficjalnie w karcie płac, to zwyczaj, swojego rodzaju, osobliwa tradycja. Pracujesz, dostajesz pensję (dla jasności, dostajesz ich TRZYNAŚCIE… a co! NA BOGATO), a do tego raz, dwa razy w roku dostajesz uroczy bonusik na konto. Żyć nie umierać.

Uprzedzając niejako Państwa wątpliwości o słuszności mojej tezy dotyczącej braku specjalnych zasług wśród pracowników serockiego urzędu, pozwolę sobie zauważyć, że wszyscy kierownicy poszczególnych referatów, zastępca burmistrza, skarbnik, sekretarz gminy, otrzymywali nagrody pieniężne dokładnie w tych samych miesiącach. Czyżby ich wybitny, ponadprzeciętny i wykraczający poza normę wkład w pracę objawiał się u wszystkich dokładnie w tym samym czasie? Czym to tumaczyć? wpływami kolejnych faz księżyca? Chcąc być precyzyjna w swoich słowach, dodam, że nagrody „sprawiedliwie” przyznano w/w osobom w czerwcu i grudniu 2012 oraz w grudniu 2013. Nie posiadam niestety danych odnośnie lat wcześniejszych, w tym roku (do czerwca) nagród nie było.

No dobrze, o ile te grudniowe bonusy jestem w stanie jeszcze zrozumieć. Wiadomo, święta, u jednych ekstra kasa od pracodawcy nazywa się premią świąteczną, a u innych, jak widać, nagrodą.

Ale jakie święta obchodziliśmy w czerwcu 2012 r? Konia z rzędem temu, który pomoże mi to zrozumieć. Zrozumieć inaczej niż w jedyny, logiczny sposób… jako rozdawnictwo publicznej kasy „dla swoich”, „bo zostało”. To nic, że gdzieś tam w gminie sześcio- i siedmiolatki nie mają jak umyć rąk w szkolnej toalecie, bo nie są w stanie dosięgnąć do umywalek zamontowanych na wysokości jak dla dorosłych. Co z tego, że gdzie indziej, w tej samej gminie, dzieci nie mają pół huśtawki, o całej nawet nie wspomnę….

Moja świętej pamięci mama miała w zwyczaju mawiać w takich sytuacjach „jak jest to szelest, jak ni ma to bida”. Tak sobie myślę, ale dlaczego w Serocku, jak już szeleści, to szeleści wyłącznie w pałacyku ze złotymi poręczami przy schodach?

Być może warto, aby niektórzy decydenci, w tym burmistrzowie (a ten w Serocku obowiązkowo) przypomnieli sobie, czym według definicji jest nagroda oraz na jakich zasadach, zgodnie z Kodeksem pracy, winna być ona przyznawana.

Dla ułatwienia, poniżej zamieszczam obydwie informacje.

 

Nagroda

w życiu: formą uznania, wyróżnienia, pozytywnej oceny za:

    • osiągnięcia, wkład pracy, zaangażowanie w sprawę

Rodzaje nagród:

  • pieniężne
  • rzeczowe (wartościowy przedmiot)
  • honorowe (dyplom, medal, uścisk ręki prezesa)

Art. 105 Kodeksu pracy:

Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika. W świetle fakultatywności przyznawania nagród nie ma przeszkód aby także ich wysokość każdorazowo była określana przez pracodawcę. Jednakże zarówno uznanie pracodawcy co do przyznania nagrody, jak i określenie jej wysokości są ograniczone przez spoczywający na pracodawcy obowiązek stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników i wyników ich pracy (art. 94 pkt 9 K.p.) oraz przestrzegania podstawowych zasad prawa pracy.

Powiązane artykuły

komentarze: 14

  1. Mariusz :

    A może w tym wypadku mamy do czynienia nie z nagrodą lecz z premią. Premia nie jest uregulowana w kodeksie pracy ale może wynikać z innych zapisów prawa lub chociażby z umowy o pracę. A tak na marginesie to o jakich kwotach jest mowa??

    • Monika :

      na liście płac wyraźnie napisane „NAGRODA”, nie premia, nie dodatek (te też mają)… NAGRODA.

  2. Monika :

    nie, to nie premia, to nagroda, wyraźnie zaznaczona na liście płac.
    kwoty? różne od 1200 zł do niespełna 3000 zł.

  3. Dociekliwy :

    A może urzędnicy dostają te nagrody za wytrzymywanie ze świrami, których wśród interesantów nie brakuje?

    • Mariusz :

      Nie no tu już kolega dociekliwy przegiął. Gdyby tak na to patrzeć to wszyscy z tego tytułu powinni otrzymywać nagrody. Jedni borykają się z interesantami inni z innymi przypadkami o wiele groźniejszymi hehe.
      Zasadniczo nic nie mam do tego że ktoś dostaje nagrodę nawet jeżeli nie spełnia (często rygorystycznych)kryteriów aby się na nią załapać. Należało by raczej ubolewać nad przypadkami kiedy nagroda pracownikowi zdecydowanie się należy a jej nie dostaje a takich przypadków mamy po stokroć więcej w naszym kraju.

  4. rv :

    Nagrody w budżetówce wynikają z tego, że podwyżki płac były zamrożone przez kilka lat wstecz. I w zasadzie można by przyklasnąć, gdyby nie fakt, że w sektorze prywatnym też nie rosły, a wręcz ludzie tracili pracę. Niby średnia płaca np. w stolicy wzrosła ale biorąc pod uwagę doniesienia o szaleństwach z wypłatami sobie, kadry zarządzającej, nie dziwi, że niby się poprawiło. Jednak GUS opublikował pewne dane, z których wynika, że na państwowym jest lepiej średnio o parę stówek. Porażający jest fakt, że 1/3 pracujących zatrudniona jest w sektorze państwowym z czego kolejne 1/3 to urzędnicy.Do poczytania i przemyślenia:
    natemat.pl/114677,na-panstwowym-placa-o-800-zl-wiecej-niz-w-prywatnej-firmie
    http://www.bankier.pl/wiadomosc/Urzednicy-zarabiaja-za-duzo-czy-jest-ich-za-duzo-7217214.html

  5. Mikulasz :

    Czy to jakiś wyjątkowy urząd i burmistrz, że tylko odnosicie się do spraw Serocka? Przecież 13tki mają wszystkie urzędy. Sprawdźcie system premiowania i nagradzania w pozostałych gminach powiatu wtedy będziecie mogli skrytykować pozostałych. Sokolnicki jak widać jest traktowany na specjalnych prawach, ale czy aż na to tak zasługuje?

  6. Monika :

    Mikulasz, jestem mieszkanką gminy Serock, a co za tym idzie, jestem żywo zainteresowana sprawami tej gminy właśnie.
    co więcej, fakt, że gdzie indziej też jest źle, nie jest argumentem dla usprawiedliania Sokolnickiego. to mniej więcej tak, w skali międzynarodowej, jakbyś powiedział „w Rumunii też są złe drogi, więc u nas też mogą być dziurawe”. sęk w tym aby mierzyć w górę, a nie w dół.

  7. bolek :

    A porównaj sobie drogi redaktorze pensje urzędników z Serocka z innymi sąsiednimi gminami, zdziwisz się gdzie jest lepiej…

    • monika :

      a cóż to za argument? znam miejsca gdzie zarobki są jeszcze wyższe…
      tutaj chodzi o kompetencje i rozdawnictwo publicznej kasy bez przyczyny.
      artykuł dotyczy przyznawania, dodam – bezpodstawnego przyznawania – nagród!

  8. Mariusz G... :

    A ja uważam, że nie można wszystkiego generalizować Pani Moniko. Sam pracuję w urzędzie i powiem,że jest to najcieższa praca jaką dotychczas wykonywałem. Niejednokrotnie trzeba zostawać po pracy i brać pracę do domu aby dotrzymać terminów administracyjnych. Może zarobki nie są najgorsze, ale stres, że się zawali terminy, nie jest mały. Co do burmistrza Sokolnickiego to wiem, że przyczynił się do niemałej metamorfozy Serocka, chociaż z drugiej strony jestem zdania że takie funkcje powinny trwać nie dłużej niż dwie kadencje

Komentowanie zostało wyłączone


Warning: include(/var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/inc/reklamy/https:blogi.gazetapowiatowa.pl.php): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/inc/reklamy/reklamy.php on line 6

Warning: include(): Failed opening '/var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/inc/reklamy/https:blogi.gazetapowiatowa.pl.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php') in /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/inc/reklamy/reklamy.php on line 6