Chyba każdy z nas wie, czym jest Legionowo. Jednak gdyby się zastanowić nad jego definicją, zapewne większość z nas, rodowitych mieszkańców tego miasta, miałaby problem z jednoznacznym jej ułożeniem.
Z ułożeniem definicji, która zawierałaby wszystkie ważne informacje określające tę konkretną miejscowość. Zresztą bardzo prawdopodobne, że w przypadku innych miast ten problem by się powtórzył. Związane jest to z rożnym punktem widzenia poszczególnych osób. Każdy z nas widzi to, co chce widzieć, słyszy frazy, które są mu na rękę nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Stąd właśnie trudność w jednogłośnym ustaleniu definicji naszego miasta. I chociaż często wypowiedzi pytanych przeze mnie ludzi się pokrywały, to nigdy nie są kropka w kropkę takie same, pomimo faktu, że pytane przeze mnie osoby wychowały się w tym samym miejscu, w większości chodziły i chodzą do tych samych szkół oraz działają w tym samym środowisku, żadne z nich nie odpowiedziało tak samo.
Zadanie wydaje się dość banalne: trzy pierwsze skojarzenia z Legionowem. Mimo tego że większość z pytanych zapierała się, że udzieli odpowiedzi w czasie krótszym niż dziesięć sekund, sformułowanie sensownej wypowiedzi zajęło im zdecydowanie więcej czasu.
Ola, harcerka czynnie działająca przy Gimnazjum nr 4, w 23 Wielopoziomowej Drużynie Harcerek „Watra” potrzebowała do tego kilku minut, zanim udzieliła odpowiedzi.
„Legionowo jest sercem Wiosennego Czarowania. Na długo wpisało się w tradycje tego festiwalu. W tym mieście spotykają się raz do roku harcerze z wielu krańców Polski, by wspólnie spędzić czas, pośpiewać, dobrze bawić. Harcerski Festiwal Piosenki „Wiosenne Czarowanie” jest przedsięwzięciem na skalę ogólnopolską. Podczas 3 dni trwania festiwalu harcerze z różnych środowisk jak i osoby niezrzeszone prezentują swój dorobek artystyczny na scenie i wspólnie się bawią! ”
Natalii, drużynowej 54 Gromady Zuchowej „Odważne Gumisie”, zajęło to nieco więcej czasu.
„Legionowo jest dla mnie miastem wspomnień, przyjaźni i rozwoju. Miasto perspektyw, w którym każdy ma możliwość znalezienia czegoś dla siebie. ”
Na to samo pytanie Jakub, harcerz z 14 Drużyny Harcerzy Starszych „Wataha”, odpowiedział skupiając się na zupełnie innych aspektach dotyczących naszego miasta.
„Legionowo to moje miasto, którego historia sięga XIX wieku. Szybko się rozwija i jest przyjazne dla mieszkańców w każdym wieku. Jako jego mieszkaniec dostrzegam zarówno wady jak i zalety życia tutaj i jestem przekonany, że tych pierwszych z czasem będzie coraz mniej. ”
Jego kolega z drużyny Radek podszedł do tego tematu z zupełnie innej strony, choć pomiędzy jego wypowiedzią a odpowiedzią jego poprzednika widać jakąś nić podobieństwa. Można się w niej doszukać punktów wspólnych.
„Legionowo to miasto, w którym żyję i spędzam wolny czas. Mogę śmiało powiedzieć, że dla mnie od tego miejsca wszystko się zaczęło. Chodziłem i chodzę tu do szkoły, doznałem przyjaciół i dołączyłem do ZHP. Taki ładny prolog mojego życia. ”
Jednak jak poprzednie wypowiedzi mnie zaskakiwały, szczerze powiedziawszy pytając się powyższych osób spodziewałam się usłyszeć esejów dotykających mocno samych dziejów Legionowa jak i wplecionych w nią historii poszczególnych osób, wzbogaconych o wzmianki dotyczące harcerstwa, tak ku mojej radości dostałam w miarę proste odpowiedzi bez filozoficznego podłoża, to otrzymawszy odpowiedź od Piotrka, przybocznego wcześniej już wspomnianej 14 DHS „Wataha” była dla mnie miłą niespodzianką.
„Legionowo to miejsce gdzie, na co dzień jest spokojnie i bezpiecznie, jego historia prawie na każdym kroku zawiera aspekty życia i aktywności harcerskiej. Podczas obchodów świąt państwowych można zobaczyć młodzież w mundurach, dzięki czemu widać, że harcerstwo jest mocno zakorzenione w społeczność Legionowa. Władze Legionowa chętnie wspierają naszą aktywność dofinansowaniami i patronatami, dzięki czemu działamy prężnie i z dumą nosimy znaczek z herbem naszego miasta. ”
Czy krótko, czy zwięźle- może nie, ale jak najbardziej na temat i w dodatku nie zahaczając zbytnio o inne wypowiedzi.
Łącząc wypowiedzi pytanych przeze mnie harcerzy, można rzec, że Legionowo jest miastem różnych osobistości, rozwiniętym w różnych aspektach, wspierającym rozwój różnorakich organizacji i dbających o bezpieczeństwo mieszkańców. Czy wszyscy się z tym zgodzą? Zapewne nie. Ale nie muszą, bo każdy ma swoje zdanie. To powyższe, jest jednym z wielu. Jak kiedyś zaznaczył Stanisław Jerzy Lec, polski poeta dwudziestego wieku, „Z żadnego punktu widzenia nie wolno być ślepym”. Aby zbudować jeden opis idealnie oddający piękno naszego miasta, zawierający wzmianki o historii i teraźniejszości, nie pomijając żadnego aspektu, na którego temat można się wypowiedzieć więcej niż w trzech słowach, trzeba by zebrać wszystkich w jednym miejscu i po kolei postawić przed każdym to samo zadanie i uwzględnić ich punkt widzenia. Ale to właśnie świadczy o pięknie naszego miasta, że każdy z nas odbiera je inaczej , że każdy ma związaną z nim, inną historie, czy też to, że każdy w inny sposób przyczynia się do jego rozwoju. Jedynym aspektem łączącym te wszystkie myśli jest miłość do tego miejsca, które wychowało wiele pokoleń szczęśliwych i dumnych ze swojego pochodzenia Legionowian. Właśnie takie jest Legionowo i takim powinno zostać w naszych oczach.
Michalina Bawor