Jeśli myślisz, że harcerze chcąc zwiedzić jakiś teren biorą wyłącznie mapę – mylisz się. Uważasz, że mając ochotę dowiedzieć się interesujących informacji sięgają jedynie po książki? Nadal jesteś w błędzie.
Czasy, gdy jedyną szansą poznawania świata były atlasy i poradniki, dawno minęły. Rozwinęła się technika i możliwości, a jedynym ograniczeniem w tworzeniu nowej rzeczywistości jest nasza wyobraźnia.
Nudna abstrakcja, charakteryzująca się tradycyjnym szkolnym ZZZ – zakuć, zdać, zapomnieć, to technika kojarząca się szczególnie z lekcjami historii. Czemu tak się dzieje? Bo zdaniem wielu nauczycieli historii się nie pokazuje, a naucza. To właśnie chcieliśmy zmienić.
Legionowo czasów wojny
Aby odejść od nieatrakcyjnej konwencji nauki tego przedmiotu i zachęcić młodzież i dorosłych do zagłębiania wiedzy na temat dawnych dziejów Legionowa, stworzyliśmy pierwszą miejską mobilną aplikację „Legionowo czasów wojny”. Mało kto bowiem wie, że to właśnie Legionowo było jedynym miejscem poza Warszawą, w którym wybuchło Powstanie Warszawskie. O tym, jak i o innych historycznych wątkach naszego miasta, w ciekawej formie dowiadujemy się używając np. telefonu komórkowego.
„Legionowo czasów wojny” prowadzi nas po mieście, wskazując nam miejsca, które związane są z naszą historyczną tożsamością. Będąc w danym punkcie zapoznajemy się z informacjami dotyczącymi jednej ze sfer życia powstańczego Legionowa. Oglądamy filmy, wysłuchujemy krótkiej audycji, przeglądamy zdjęcia. Chcąc sprawdzić swoją wiedzę i porównać wynik z innymi, dzięki liście rankingowej, rozwiązujemy krótki quiz.
Aplikację można pobrać ze strony: aplikacja.legionowo.zhp.pl. Wystarczy mieć telefon z systemem Android (wersja min 4.0, a już niedługo również iOS) oraz chęć poznania wojennej historii miasta. Serdecznie zachęcamy do wypróbowania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wojennym Legionowie, zapraszamy na facebook’a: facebook.com/wojennelegionowo
pwd. Marta Myśliwiec
Miałem niesamowitą przyjemność pobawić się nową aplikacją naszego hufca, opowiadającą historię Legionowa w czasach okupacji. Nie dość, że można się z niej wiele dowiedzieć, to jeszcze miło spędzić czas na zbiórce z zastępem.
dh Marcin Kądzik