Tym określeniem można by nazwać w pełni wykształconych ludzi, którzy przebyli harcerską drogę. Siłę ducha symbolizuje największy płomień ogniska, tzw. watry, która odzwierciedla ideały wędrownika – ostatniego etapu wychowawczego w ZHP.
Temat wychowania duchowego mocno obecny jest jednak od samego początku – już małe zuchy uczą się być lepsze, dzielne, kochać Boga i Polskę. Harcerstwo bez ideałów by nie istniało – są one zawarte w Obietnicy Zucha, Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, Kodeksie Wędrowniczym. Przed ponad stu laty założyciel skautingu, Robert Baden-Powell, stwierdził: „rozwój duchowy jest podstawowym czynnikiem, na którym skauting się opiera”.
Czym jest ten rozwój duchowy? Często bywa on mylony, a właściwie upraszczany do rozwoju religijnego, czyli świadomego pogłębiania wiary w danej religii. Jest to tylko jeden z aspektów tego szerokiego pojęcia, pod którym mieści się również refleksja nad samym sobą, pokonywanie własnych słabości i rozwijanie zdolności, poszukiwanie sensu życia, kontakt z przyrodą, rozbudzenie wrażliwości etycznej i estetycznej oraz poznawanie i tworzenie kultury. Rozwój duchowy i religijny to rozwój swego wnętrza, to nieustanne poszukiwanie dobra, prawdy, piękna, sprawiedliwości, odkrywanie ważnych w życiu wartości oraz dążenie do ich realizacji. To poznawanie własnych emocji, nauka wyrażania uczuć, to dochodzenie do tego, co dobre, a co złe. To podstawa kształtowania moralności. Przede wszystkim poprzez służbę, gdyż na wolontariacie opiera się praca w drużynach i hufcach. Instruktorzy dobrowolnie poświęceją swój czas oraz umiejętności na rzecz wychowania, wspomagania w rozwoju. W tej trudnej i niewdzięcznej nieraz roli wspomagają nas przykłady wielu heroicznych postaw przodków, bohaterów harcerskich i narodowych, którzy poświecili swoje życie na rzecz ludzi, jak Aleksander Kamiński, Witold Pilecki, czy legionowska Rodzina Rykaczewskich.
Temat ten nieustannie powraca w pokoleniach nowych instruktorów, by na nowo zastanowić się, jak przekazać treści ideałów naszym podopiecznym? Dla młodzieży pragnącej odpowiedzieć sobie na najważniejsze w życiu pytania w chorągwi stołecznej przy współudziale wędrowników z naszego Hufca organizowany jest kurs Alfa. Opieraj się on na pełnych humoru konferencjach w kontekście chrześcijaństwa, dyskusjach oraz rozmowie w grupach w przytulnej atmosferze przy poczęstunku. Godny polecenia!
ZHP wspiera rozwój duchowy wewnątrz organizacji poprzez sprawności, poznawanie ideałów i służbę w praktyce, ale chce również pokazać to na zewnątrz „zarażając” swoim podejściem. Doskonałą do tego okazją są zbliżające się święta – czas, gdy niemal każdemu serce podpowiada, by zrobić coś dobrego dla innych. Symbolem braterstwa Bożego Narodzenia jest Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane przez organizacje skautowe do różnych krajów świata prosto z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Hasłem tegorocznej akcji jest „Zauważ człowieka”, które ma ocucić nas z obojętności na los innych. W Legionowie Światło Zostanie Przekazane podczas mszy świętej 20 grudnia bieżącego roku w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do przyjęcia pod swój dach tego światła, które ma wnosić ze sobą nadzieję i pokój płynące ze świąt wraz z przesłaniem, by stały się one rzeczywistością.
Czuwaj!
phm. Ada Brzostowicz
Zastępca Komendanta Hufca ZHP Legionowo ds. Pracy z kadrą