Nowa ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (do 35. roku życia) określa nowe, mocno okrojone zasady VAT-u budowlanego.
Po pierwsze wydatki muszą być poniesione w związku z budową domu jednorodzinnego albo przystosowaniem budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, a osoba fizyczna do dnia złożenie wniosku nie była właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego ani też nie przysługiwało jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
Po drugie, przedsięwzięcie musi być realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. ( pod warunkiem, że osoba składająca wniosek do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę, nie ukończyła 36 lat)
Po trzecie powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, o których mowa w pkt 1, nie przekracza odpowiednio:
a) 75 m2 i 100 m2;
b) 85 m2 i 110 m2 – w przypadku gdy osoba fizyczna wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających warunki, o których mowa w art. 7 ust. 2 tej ustawy. Chodzi tu o dzieci uprawniające do ulgi na dziecko w PIT.
Podstawa prawna: Ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2013 r. , poz. 1304)
zdjęcie źródło:
http://www.morguefile.com
Agnieszka Stolarska
Główna księgowa w firmie AGDAR Usługi księgowe
Niniejszy artykuł nie stanowi czynności doradztwa podatkowego (w szczególności opinii podatkowej) czy też jakiegokolwiek innego doradztwa. Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Treść artykułu stanowi wyłącznie wyraz poglądów autora lub odzwierciedlenie jego wiedzy na tematy poruszone w artykule.