Na pewno wielu z Was pamięta serial „Samochodzik i templariusze” związany z poszukiwaniem skarbu templariuszy – rozgrywał się na terenach Polski, a prawdziwi templariusze i ich skarby chyba pozostały na terenach dzisiejszego Bliskiego Wschodu.
Na poszukiwanie skarbów trzeba udać się do ruin Krak des Chevaliers na terenach dzisiejszej Syrii. Ta fantastyczna, średniowieczna forteca jest najlepiej zachowana z zamków krzyżowców , stanowi podręcznikowy przykład budownictwa militarnego z XII wieku, kiedy takie zamki rozkwitały na Bliskim Wschodzie. Ogromne zamczysko wygląda z daleka jak biała skała, wieńcząca zielone wzgórza nad szeroką naturalną bramą, oddzielającą góry Libanu od gór Dżabal an-Nasujrijja.
Natomiast ruiny al-Karak znajdują się w dzisiejszej Jordanii – na skrzyżowaniu Drogi Królewskiej i traktu wiodącego znad Morza Martwego, w strategicznym miejscu, oczywiście na wzgórzu. Z zamkiem tym wiąże się niesławna postać rycerza francuskiego Renalda z Chatillon. Jego wyczyny można długo opisywać, jednak bardzo niesmaczna wydała się nam jego rozrywka, polegająca na zrzucaniu ludzi ze skały w skrzynce na głowie, aby nie widzieli kiedy nastąpi upadek, co bardzo bawiło Renalda. Oczywiście ze skały spadali muzułmanie, co skończyło się dopiero po po śmierci krzyżowca, który został zabity osobiście przez Saladyna, muzułmańskiego władcę.
Po odejściu krzyżowców, kiedy zakończyły się krucjaty zamki dostały się pod panowanie muzułmanów, ale z czasem popadły w ruinę, ponieważ straciły swoje znaczenie militarne. Ich restauracja odbywała się w XX wieku, ale stan odbudowy nie jest zadowalający i sądzę, że nie poprawi się, w związku z sytuacją polityczną w krajach Bliskiego Wschodu.
Pozostaje nam poszukiwanie skarbów, tam gdzie serca nasze, czyli odwiedzajmy nasze zamki w Polsce pozostałe po rycerzach Zakonu Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie czyli Krzyżakach.
Tekst: Katarzyna Stor
Zdjęcia: Marek Stor
od autora: wszystkie prezentowane tutaj zdjęcia są naszego autorstwa i podlegają ochronie praw autorskich. Jeżeli chcesz któreś wykorzystać, napisz do nas na maila: mstor@wp.pl