W 390 roku w Antiochii przyszedł na świat Szymon, który w 412 roku dołączył do wspólnoty klasztornej w osadzie Telenissos. Wkrótce jednak porzucił klasztor i rozpoczął pustelnicze życie na szczycie wysokiej na 12 -18 metrów kolumny (na platformie o średnicy około 2 m). Gdy zmarł w 459 roku był już sławny w całym cesarstwie bizantyjskim – do miejsca jego odosobnienia przybywali tłumnie pielgrzymi.
I my odwiedziliśmy Qal’at Siman z ruinami bazyliki i klasztoru Świętego Szymona Słupnika, który znajduje się w dzisiejszej Syrii w pobliżu Aleppo, na granicy z Turcją.
Było to ciepłe, leniwe, sierpniowe popołudnie, lecz zamiast grasować po bazarze w Aleppo, woleliśmy odwiedzić zachowany w świetnym stanie najwspanialszy przykład architektury bizantyjskiej w Syrii. Zbudowana na planie krzyża konstrukcja zajmuje imponującą powierzchnię 4 tysięcy metrów, zachwycają w niej zachowane dekoracyjne ornamenty, okalające łuki i portale, ozdobne krzyże i inne elementy architektoniczne. Okolice słynęły z uprawy winogron i oliwek, zbudowano tu z kamienia ośrodki miejskie, które jednak po zmianach koniunktury upadły jak handel w Serocku, czy Jabłonnie po zbudowaniu obwodnicy. Dziś można w okolicy Aleppo oglądać „umarłe miasta”, ale takiego widoku domów i mieszkańców naszemu powiatowi na co dzień nie życzymy.
Tekst: Katarzyna Stor
Zdjęcia: Katarzyna i Marek Stor
od autora: wszystkie prezentowane tutaj zdjecia są naszego autorstwa i podlehgają ochrnie praw autorskich. Jeżeli chcesz któreś wykorzystać, napisz do nas na maila: mstor@wp.pl
FrElOp http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com