Praca zespołowa przynosi zwielokrotnione korzyści. Dzięki niej możemy w krótszym czasie osiągnąć więcej, a efekty naszej wspólnej pracy mogą przynieść niespodziewane rezultaty. To właśnie nazywamy synergią. A jak wygląda ona w codziennym życiu harcerzy i czy rzeczywiście jest to coś wyjątkowego?
Mimo tego że wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, efekt synergii towarzyszy nam wszystkim, a harcerzom prawie przy każdym działaniu, niezależnie od ich wieku, zdobytych sprawności. czy umiejętności. Efekt ten najbardziej widoczny jest w pracy zastępów, czyli najmniejszych jednostek organizacyjnych ZHP. Podczas zbiórek harcerze lub harcerki często dostają zadania do wykonania właśnie w zastępie. Jednostka, która podzieli się wykonaniem zadania, rozdzieli funkcje pomiędzy członków, tak by każdy z nich wiedział dokładnie, jaka czynność do niego należy, wykona je zdecydowanie szybciej od reszty. Przykładem takiego działania jest chociażby proste rozpalanie ogniska. Gdy jeden z harcerzy zajmie się zbieraniem kory, inny drewna, a jeszcze inny zabezpieczaniem miejsca, gdzie ma stanąć ognisko ich praca okaże się szybka i każdy z nich będzie mógł skupić się na konkretnym zadaniu, przez co wykona je dokładniej.
Innym przykładem działania synergii wśród harcerzy jest przygotowywanie posiłków podczas biwaków i obozów. Podobnie jak przy rozpalaniu ogniska harcerze dzielą się między sobą zadaniami. W czasie gdy jeden z harcerzy przygotowuje kanapki, dwóch innych zaparza herbatę, a kolejni sprzątają miejsce, gdzie później wszyscy będą jedli. Dzięki wprowadzaniu pracy zespołowej już od najmłodszych lat harcerz uczy się działania w grupie tak, żeby sobie wzajemnie pomagać, a nie przeszkadzać. Później, doświadczenie z pracą zespołową, może przełożyć na życie rodzinne, na przykład proponując, aby sprzątać w domu całą rodziną dzieląc miedzy siebie obowiązki.
Jak więc widać, praca zespołowa, a także efekty synergii, nie są nam obce, a obserwować je możemy także w naszym codziennym życiu. Mimo tego że warto stawiać na indywidualizm i samodzielność trzeba pamiętać, że z ludźmi chętnymi do pomocy niektóre zadania okażą się przyjemniejsze, a efekty niejednokrotnie nas zaskoczą. Warto pamiętać, że w matematyce 2+2=4, natomiast w synergii wynik będzie równy przynajmniej 5.
Aleksandra Mazewska