Warning: Use of undefined constant articleSection - assumed 'articleSection' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/content-single.php on line 7

Harcerz postępuje po rycersku. Co to znaczy?

Zrozumieć Prawo Harcerskie

„HARCERZ POSTĘPUJE PO RYCERSKU, traktuje życie jak wielką grę, w której ważna jest nie tylko wygrana, ale ważne jest przede wszystkim to, jak się gra.

Harcerstwo to czysta gra. Harcerz mimo negatywnych doświadczeń wierzy, że inni też grają czysto. Czysta, uczciwa, rycerska gra obowiązuje przede wszystkim wobec przeciwników. Harcerz wyciąga rękę. Harcerz jest dzielny, walczy z chamstwem, nietolerancją, przejawami brutalności. Jest uprzejmy i kulturalny, potrafi się odpowiednio zachować w każdej sytuacji. Harcerz dba o swój wygląd“

Komentarz do Prawa Harcerskiego Druha Stefana Mirowskiego
W jaki sposób przejawia się realizacja piątego punktu Prawa Harcerskiego w harcerskiej codzienności?
Do wypracowywania zasady „fair play“ służą liczne gry terenowe, gdzie trzeba wykazać się sprawnością fizyczną i współpracą w drużynie lub zastępie (grupa ok. 6 osób); fabularne, podczas których uczestnicy „przenoszą się“ np. w realia średniowieczne albo II wojny światowej i oprócz historii poznają także wartości, jakim kierowali się rycerze czy żołnierze.
Podczas ognisk i świeczkowisk, ale też przy wielu innych okazjach instruktorzy, drużynowi rozmawiają ze swoimi podopiecznymi o wartościach zawartych w treści Przyrzeczenia i punktach Prawa Harcerskiego odnosząc je do konkretnych autorytetów jakimi sa np. Jan Paweł II, harcerze Szarych Szeregów „Rudy“, Alek“ i „Zośka“, twórca polskiego skutingu Andrzej Małkowski, Żołnierze Wyklęci (Witold Pilecki, Sanitariuszka Inka), czy wreszcie bohaterowie, których imię noszą nasze drużyny- Aleksandre Kamiński, Cichociemni czy legionowska Rodzina Rykaczewskich.
Na obozach i biwakach, kiedy następuje obrzęd zakończenia dnia, jest czas na podzielenie się wrażeniami – co się wydarzyło dobrego, co niekoniecznie pozytywnego, dlaczego nam się to nie podobało. Rozmawiamy o tym co było nie tak- w atmosferze wzajemnego szacunku. Jest to również czas na spokojne rozstrzygnięcie wszystkich wątpliwości, niejasności i rozwiązanie problemów.
Kadra drużyn zwraca niemałą uwagę na wygląd swoich harcerek i harcerzy- zawsze czysty i wyprasowany mundur, równo podwinięte rękawy, pozapinany na wszystkie guziki i porządnie przyszyte plakietki. Na zajęcia w terenie (w lesie, na fortach) harcerze i harcerki przychodzą w ubraniach do ubrudzenia żeby nie zniszczyć tych nowych.
Katarzyna Świętochowska


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_init() in /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/functions.php:1643Stack trace:#0 /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/functions.php(1599): proton_file_get_content('http://urls.api...')#1 /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/functions.php(774): proton_get_twitter_count('http%3A%2F%2Fbl...')#2 /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/content-single.php(51): proton_gp_post_actions()#3 /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-includes/template.php(686): require('/var/www/gazeta...')#4 /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-includes/template.php(643): load_template('/var/www/gazeta...', false)#5 /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-includes/general-template.php(167): locate_template(Array, true, false)#6 /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/single.php(19): get_template_part('content', 'single')#7 /var/www/gazetapowiatow in /var/www/gazetapowiatowa.pl/html/wp-content/themes/proton_powiatowa/functions.php on line 1643